קורונה טיים – לקנות נכס או להמתין לימים טובים יותר?

יצאנו לבדוק בשבילכם כיצד נגיף הקורונה השפיע על תחום הנדל"ן והופתענו

נגיף הקורונה נכנס לחיינו ביום אחד. בהתחלה היה נדמה שזהו נגיף חורף שיעלם מחיינו כמו אלה שבאו לפניו, אבל הזמן הוכיח אחרת וחצי שנה אחרי שפגשנו בו לראשונה, הוא עדיין חלק מחיינו – וחלק גדול ממה שהיינו רוצים.

ההבנה שנגיף הקורונה, ההנחיות המשתנות והבעיות בכלכלה המדינית, הובילו אותנו לשאלה – האם תחום הנדל”ן נפגע? או מנגד, האם זוהי דווקא התקופה הטובה ביותר לרכוש נכס. הרמנו טלפון ליוגב הראל נדלניסט ומתווך ה״סופר פריים״ של ישראל, בכדי להבין את הנושא והופתענו מהמידע הרב שחשף בפנינו.

“צריך לחלק את הנושא לשניים: פריפריה ומרכז הארץ. אני אתחיל מהפריפריה ואגיד שבימים אלה יש פחות עסקאות נדל”ן, במיוחד ברכישה של זוגות צעירים/רוכשי דירה ראשונה וזה מובן, כי אנשים ממעמד הביניים חשופים בימים אלה לפגיעה כלכלית ולכן הם לא ממהרים לבצע רכישות בסכומים גבוהים, בטח לא לרכוש דירה עם אחוזי מימון גבוהים, מתוך דאגה שלא יצליחו לעמוד בהחזרי המשכנתא”.

יוגב מוסיף ומשתף אותנו שלירידה במספר עסקאות הנדל”ן באזורי הפריפריה יש משמעות מאוד ברורה ומסביר שקצב הצמיחה הדמוגרפי בישראל שווה ערך לביקוש של 55,000 דירות חדשות בשנה ובגלל הקורונה קבלנים ויזמים רבים עוצרים את הבנייה, או לא ממהרים להתחיל בפרויקטים חדשים וכך נוצר מצב ששנתיים קדימה, כאשר הקורונה תהיה זיכרון עבר, יהיו חסרות דירות באזורי הפריפריה ואז הביקוש יעלה על ההיצע וכתוצאה מכך מחירי הדירות יעלו. כרגע, בימים אלו, אין הרבה ביקוש לקניית דירות בפריפריה ולכן יש הזדמנות לרכישת דירות במחירים טובים יותר – אז מי שיש לו את האופציה, אני לגמרי ממליץ”.

בשורה התחתונה, אם אתם רוצים לרכוש דירה בפריפריה ויכולים להרשות לעצמכם – מומלץ לקנות בחודשים הקרובים, כשיש יותר גמישות במחירים, כי בעתיד יהיה מחסור ומכך מסתמן שבערך עוד שנה/שנתיים מהיום, המחירים יעלו. לגבי תל אביב ומרכז הארץ, הסיפור מפיו של יוגב נשמע קצת שונה. “פעמים רבות במרכז הארץ יש אוכלוסייה עם יותר אמצעים כלכלים, כלומר, סביר שגם אם הם חוו פגיעה בהכנסות בתקופת הקורונה (אם בכלל), הם עדיין חסינים כלכלית ויוכלו להרשות לעצמם לרכוש או לשדרג לדירה לפנטהאוז או בית פרטי”.

בנוסף להשערה הכללית על מצבם של חלק גדול ממשפחות המתגוררות במרכז הארץ, יוגב מספר ששוק הנדל”ן של בתים פרטיים ודירות פנטהאוז במרכז הארץ פורח בימים אלה. “אנשים שמתעניינים בנדל”ן מבינים שממש בקרוב יהודים מכל העולם יעלו לארץ וכבר בימים אלה, טרם העלייה שלהם לישראל הם מבררים על דירות ובתי יוקרה בישראל ולראיה נפתחו אלפי בקשות עלייה במשרד הפנים”. כלומר, אנשים שמעוניינים בדירות במרכז הארץ, מבינים שבקרוב נכסים רבים ימכרו ליהודים וישראלים חוזרים שהגיעו מחו”ל ובעלי אמצעים כלכליים וכשיש ביקוש המחירים עולים ולכן לא לוקחים סיכון וממהרים לרכוש נכסים עכשיו טרם נגיף הקורונה יעלם מחיינו.

מבדיקה זריזה בשטח, גילינו כי מאז תחילת הקורונה, אנשים רבים הבינו שביתם הוא מבצרם והחליטו לשדרג את הבתים שלהם על ידי שיפוץ, או מנגד להשתרג לדירות פנטהאוז, או דירות קרקע. “אני שומע מאנשים רבים שמחפשים דירות שהרצון למעבר הגיע מההבנה שנמצאים המון שעות בין קירות הבית ולפתע אנשים רוצים שיהיה להם חדר עבודה מסודר בבית, מעוניינים בבריכות פרטיות כדי לשעשע את הילדים, חצרות לבילוי משפחתי, מרפסות גדולות לאירוח חברים והרשימה עוד ארוכה” מספר יוגב.

הוא מוסיף: “מהניסיון שלי, אני יכול להגיד שיש הרבה משפחות צנועות וחסינות כלכלית, שעד היום לא רצו ״להשוויץ״ בבתים מפוארים למרות שיכלו להרשות לעצמן, והיום שהן הבינו שאנחנו עתידים לבלות המון שעות בין קירות הבית, הן החליטו לשדרג את בתיהם כדי לחיות ברמת חיים גבוהה יותר”.

בשורה התחתונה, אם אנחנו מסכמים את שיחתנו עם יוגב, אנו מבינים שבפריפריה כדאי לרכוש דירה בחודשים הקרובים, כשיש יותר גמישות במחירי הנדל”ן ולא להמתין מהסיבה הפשוטה שבערך בעוד שנתיים מהיום, תהיה עליה משמעותית במחירים. מנגד, במרכז הארץ רצוי לרכוש דירה עכשיו, כי בעוד מספר חודשים יעלו יהודים רבים בעלי אמצעים כלכלים והביקוש יעלה וכך גם המחירים.

בית למכירה בהרצליה פיתוח. צילומים: יוגב הראל“The Malibu of Israel”.

תגובה אחת

  1. Haim vita malki

    כתבה אמיתית כל מילה בסלע שאפו על הידע המדוייק הזה

כתבות נוספות שיעניינו אותך

גלילה לראש העמוד

הירשמו עכשיו לניוזלטר שלנו ותישארו מעודכנים