כולנו אוהבים את החג, אבל כמה אנחנו באמת יודעים על שיריו ומנהגיו? מספיק כדי ללמד? קבלו טיפים מגננת

הילדים בבית? כך תלמדו אותם על פסח

כולנו אוהבים את החג, המנהגים, המשפחתיות, הארוחה, אבל כמה אנחנו באמת יודעים על החג, שיריו ומנהגיו? האם זה מספיק כדי ללמד את הילדים הקטנים שנתקעו בבית בלי גן?

מערכת האתר | כותב תוכן 
פורסם ב26/03/2021 | 18:37

גם השנה נצטרך להעביר את פסח במתכונת מצומצמת של מסובים, קצת יותר רחבה מהשנה שעברה, אבל עדיין, במתכונת מצומצמת. סבבה, את המונחים הבסיסיים כולנו מכירים. פרעה, משה, יציאת מצרים, ניסים, חמץ. מצה ומרור. איך מתקשרים את כל זה לילדים הקטנים שלנו שעוברים יחד איתנו תקופה לא קלה בבית? קבלו כמה טיפים מגננת.

שירלי קרטן, גננת לגיל הרך מתל אביב, מנסה לענות: "בגיל הרך, אתה פחות ורבלי וצריך לעבוד על החושים של הילדים. הם צריכים לראות בעיניים על מה אתה מדבר. הכוונה היא לקחת רעיון מסוים או שניים מתוך החג ולדבר עליו דרך המחשה. למשל, בפסח עושים ניקיון. זה זמן מצוין ללמד אותם על ניקיון הגוף והחדר".

כן, זה הזמן שלכם להתחיל לעבוד. "כדי להמחיש להם מה זה ניקיון, עושים משימות יחד איתם. למשל, להראות פיזית את ההבדל בין לחם למצה. אפשר להכין יחד מצות, להראות להם מרקמים ואפילו ללמד אותם צורות תוך כדי התהליך".

יש הבדל קריטי בגילאים. מתחת לגיל שנתיים, הכוונה היא לפחות סיפורים ויותר המחשה פיזית. אין גם צורך להעמיס: "אין טעם לעבור על כל מושגי החג וסיפורי ההגדה, אלא לספר סיפור בשפה שהילדים מבינים. למשל, להכין איתם תיבה ודרכה לספר את הסיפור של משה. לעבוד איתם על כל החושים".

מעל גיל שנתיים, אפשר כבר להעמיק: "כאן הייתי נכנסת יותר לסיפורי ההגדה ולשירי החג. להסביר להם איך הגענו לפה ולמה חוגגים את החג ואולי להכין יחד צלחת סדר ולקרוא בהגדה". מי ייתן ובפסח הזה נצא כולנו מעבדות לחירות.

חג חירות שמח, 

צוות “צחי קומה – המגזין”

כתבות נוספות שיעניינו אותך